17. 10. 2023

17. oktobra 2023 se začne uporabljati Uredba Komisije (EU) 2023/2055 o mikroplastiki - Dodatno pojasnilo urada RS za kemikalije glede mikroplastike

V Uradnem listu EU je bila dne 27. septembra 2023 objavljena nova Uredba komisije (EU) 2023/2055 z dne 25. septembra 2023 o spremembi Priloge XVII k Uredbi (ES) št. 1907/2006 Evropskega parlamenta in Sveta glede sintetičnih polimernih mikrodelcev. Uredba bo stopila v veljavo 17. oktobra 2023 in je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah. V Prilogo XVII Uredbe je dodan nov vnos številka 78, kjer je navedena vsebina prepovedi oziroma omejitve.

Glede na to, da se v zvezi z določenimi skupinami mikroplastike pojavljajo številna vprašanja, predvsem glede prepovedi uporabe bleščic, je Urad RS podal dodatno obrazložitev, kot sledi:

»Omejitev prometa in uporabe, ki se začne uporabljati 17. oktobra 2023, se nanaša na plastične bleščice kot take (v razsutem stanju) ali v proizvodih, za katere v šestem odstavku Priloge ni določeno prehodno obdobje.

Bleščic in izdelkov, ki jih vsebujejo, in ki so bili dani v promet pred 17. oktobrom 2023, ni treba umakniti iz prometa, temveč so lahko še naprej v prodaji (tudi končnemu potrošniku) do odprodaje zalog.

Prepoved prav tako ne vključuje:

  • bleščic, ki ne ustrezajo definiciji sintetičnih polimernih mikrodelcev: anorganski materiali (steklo, kovina), naravni, biorazgradljivi ali vodotopni materiali, ter
  • kroglic, ploščic in drugih posebnih bleščic za dekoracijo vezenin in tekstila.«

V nadaljevanju za več informacij objavljamo tudi naslednje obvestilo Urada RS za kemikalije s pravnimi podlagami:

Sprejeta prepoved za mikroplastiko

V Uradnem listu EU je bila dne 27. septembra 2023 objavljena nova Uredba  komisije (EU) 2023/2055 z dne 25. septembra 2023 o spremembi Priloge XVII k Uredbi (ES) št. 1907/2006 Evropskega parlamenta in Sveta glede sintetičnih polimernih mikrodelcev.

Uredba bo stopila v veljavo 17. oktobra 2023 in je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah. V Prilogo XVII Uredbe je dodan nov vnos številka 78, kjer je navedena vsebina prepovedi oziroma omejitve.

Gre za dolgo pričakovano omejitev, saj mikroplastika predstavlja velik problem za okolje in organizme ter posledično tudi za človekovo zdravje. Predstavlja prvi in pomemben korak na EU ravni k reguliranju tega področja.

Omenjena uredba določa splošno omejitev dajanja v promet sintetičnih polimernih mikrodelcev, ki so namerno dodani v nek izdelek. Gre za široko omejitev, saj se ti delci dodajajo v številne izdelke, ki so v vsakodnevni uporabi.

Prehodna obdobja za določene skupine izdelkov.

Omejitev se nanaša na vse sintetične polimerne mikrodelce, ki so trdni in izpolnjujejo oba pogoja navedena v Prilogi uredbe. Za posamezne skupine izdelkov so določena prehodna obdobja, ki  se štejejo od dneva uveljavitve Uredbe.

Primeri ključnih prehodnih obdobij, ki jih določa Uredba:

Za področje kozmetike:

  • izdelki, ki se izperejo (v skladu z EU uredbo o kozmetičnih proizvodih) – se ne dajo v promet od 17. oktobra 2027
  • izdelki za ustnice, nohte in ličila (v skladu z EU uredbo o kozmetičnih proizvodih)- se ne dajo v promet od 17. oktobra 2035
  • izdelki, ki se ne odstranijo (v skladu z EU uredbo o kozmetičnih proizvodih) – se ne dajo v promet od 17. oktobra 2029

Za granulirana polnila za umetne športne podloge je določeno 8- letno prehodno obdobje, kar pomeni, da se ne dajo v promet od 17. oktobra 2031.

Za vse podrobnejše pojasnitve glede zakonodaje bo Evropska Komisija pripravila tudi posebne smernice.

Pri pripravi in obravnavi te prepovedi je aktivno sodeloval Urad Republike Slovenije za kemikalije (Urad), ki bo pristojen tudi za njeno izvajanje in inšpekcijski nadzor.

Urad poziva vse zavezance te uredbe, da se z njo seznanijo po objavi v Uradnem listu EU in preverijo ali vpliva na njihovo delovanje. Dodatno pozivamo tudi lokalne skupnosti, ki načrtujejo gradnje sintetičnih športnih površin oziroma vse, ki že imajo obstoječe objekte s sintetičnimi športnimi površinami, kjer uporabljajo granularna polnila, da so pozorni na 8-letno prehodno obdobje.

Vir: objava Urada RS za kemikalije z dne 29. 9. 2023 in 16.10.2023

Nazaj